Stalo se

Ukázky z fotogalerie

P1040832 P1060872 DSCN1007 DSCN1359 IMG_0871 P1120750 P1070428 P1120988 bty

Puťák jaro 2013

Kdybyste byli v sobotu ráno 18. května na náměstí v Kloboukách u Brna, zaujala by Vás asi patnáctičlenná skupinka dětí i dospělých se spacáky, karimatkami, ešusy a batohy. Nejednalo se o žádné zvláštní cvičení podobné některému z dob minulých nebo o pomatení smyslů dotyčných, ale o výlet do malebného okolí Kloboucka a Hustopečska – o tzv. „puťák“ – pořádaný vedoucími a instruktory z tábora se základnou Zubří u Nového Města na Moravě.

Po několika letech pořádání letních táborů jsme se totiž rozhodli rozšířit náš program i o mimoprázdninové, respektive mimotáborové dění. Jak název „puťák“ napovídá, jednalo se o výlet pěší. Trasa (v hrubém obrysu) byla následující: přes kloboucké lesy jsme se dostali k boleradické rozhledně, odkud jsme se přes Kurdějov přesunuli do Hustopečí. Druhý den, tedy v neděli 19. května, jsme se okruhem vrátili zpět do Klobouk u Brna. Při cestě jsme se vyhýbali hlavním cestám a dávali přednost lesním a polním stezkám. I když její vzdálenost není nijak zvlášť dlouhá, náročnost zvyšovalo značné převýšení. Všechny děti i dospělí cestu bez problému zvládli.

Samozřejmě nešlo jen o samotnou cestu, děti hrály jednu velikou hru – o poklad zakopaný za 2. světové války. Pomocí indicií, které musely najít a vyluštit, se postupně posouvaly z místa na místo až do kurdějovského podzemí, kde poklad nalezly. Nechyběly ani menší hry. Kromě podzemí v Kurdějově jsme se mohli pokochat krajinou z obou dostupných rozhleden (Boleradice, Hustopeče).

Přenocování bylo domluveno na zahradě domu dětí a mládeže Pavučina v Hustopečích, kde jsme rozestavili naše stany. Večer byl zpestřen hraním na kytaru a opékáním špekáčků. V neděli ráno se děti mohly projet v Pavučině na koních a poníkovi.

Kvůli jednoduššímu pohybu jsme veškerá na cestu nepotřebná zavazadla (spacáky, stany apod.) převezli na místo autem, které fungovalo zároveň jako doprovodné vozidlo pro případ nouze (naštěstí se nic nestalo) a které dovezlo jídlo – obědy, svačiny, večeři a snídani. Za výborné jídlo byly zodpovědné naše spolehlivé kuchařky Lída a Kamča. Kurdějovskému faráři děkujeme za umožnění přístupu do tamního podzemí a pracovníkům Pavučiny v Hustopečích za nocleh a možnosti projet se na koních.