Stalo se

Ukázky z fotogalerie

P1040832 P1060872 DSCN1007 DSCN1359 IMG_0871 P1120750 P1070428 P1120988 bty

Mořeplavci 2012

Pro toho, kdo pravidelně sleduje naše stránky, nebylo téma letošního tábora žádné překvapení, protože měl možnost přečíst si legendu:

V době, kdy člověk neměl jisté stálé živobytí, byla jednou z možností, jak se stát slavným a bohatým a zažít dobrodružství, plavba po moři. Stát se námořníkem! A tak se muži nejen z přístavních měst Anglie, Francie, Portugalska, Španělska a Itálie nechali najímat do služeb více či méně zkušených kapitánů a vydali se objevovat nový svět. Svět dosud neobjevených nebo polozapomenutých zemí, ostrovů a civilizací, svět plný zlata, ztracených pokladů, tajných spisů a lektvarů, kouzel a záhadných mořských bytostí. Ale také svět plný nástrah, nejednou lodě ztroskotaly, ať už kvůli špatnému počasí nebo z nevysvětlitelných (často mysteriózních) důvodů. Moře navíc brázdily a dosud brázdí koráby s piráty či lodě bez posádky, mnoha místům se raději zkušení kapitáni vyhýbají, například bermudskému trojúhelníku, kde se ztrácí lodě. Na ostrovech bydlí hrůzostrašní kanibalové, na jiných zase nymfy, od kterých nelze odtrhnout zrak. Námořník při takových cestách musí být silný, chytrý a hlavně musí mít srdce na pravém místě! A právě do doby, kdy se námořník může stát buď slavným mořeplavcem, nebo nevýznamným „mořským červem“ se přesuneme…

Ale i děti, které tento text neznaly, se brzy dostaly do obrazu a vytušily, co je čeká. Prvním úkolem mladých nezkušených mořeplavců bylo sehnat si kapitána, důstojníka (vedoucího a instruktora) a loď, a tak vznikly oddíly s názvy (lodí) Victory, Sao Gabriel, Queen Mary a Mary Celeste. Nově vytvořené posádky mezi sebou soutěžily v různých celotáborových hrách, díky kterým se dostávaly na moři stále dál od břehu a mohly být první, kdo objeví neznámé ostrovy – nové světy. Po celou dobu sepisoval do lodního deníku zážitky všech posádek nejslavnější objevitel a mořeplavec Marco Polo. Někteří mladí námořníci si z něj vzali příklad a založili si vlastní lodní deník, kam si mohou i nadále psát své zážitky nebo lepit fotky. Kdo na to zapomněl, může si svůj „cancák“ založit i teď a dovést ho s sebou příští rok.

Je to již třetím rokem, co náš tábor zamířil do Zubří k Novému Městu na Moravě. Krásné přírodní podmínky okolo Zubří letos ještě podpořilo počasí, protože prvních čtrnáct dní prázdnin bylo z celých dvou měsíců asi nejtepleji. Pokud už vedro bylo nesnesitelné, mohli jsme se chodit koupat do nedalekého rybníka, v opačném případě jsme měli k dispozici dřevěný srub, kam se dá před deštěm schovat. Na kratší výlety se dá jít do Pohledce, na delší do Nového Města, nejstarší oddíl Bulharů letos dokonce absolvoval dvoudenní túru na hrad Pernštejn.

Námořnické téma děti v žádném případě neochudilo o učení se typických tábornických dovedností, které jim mohou bez nadsázky někdy i zachránit život. Po oddílech, samozřejmě odstupňovaných věkem, se děti zábavnou formou naučily základy první pomoci a požární ochrany, různé šifry (morseovku, semafor a další), uzly nebo poznávat rostliny, stopy zvěře a orientaci v terénu pomocí mapy, používat sekeru, nůž a pilu, zatápět pod kotlem a v neposlední řadě umývat po sobě špinavý ešus. Jak je naším zvykem v průběhu dostávaly dárky a sladkosti, buď v rámci oddílu, nebo celotáborových aktivit. Definitivně se děti staly námořníky, když při hře, ve které dokázaly, že umí manipulovat s lodí, získaly modrobílá pruhovaná námořnická trička. Jinou památkou jim může být dřevěná loďka, která byla součástí pokladu bájného Eldoráda.

Snad nám o letošním táboře nejvíce řekne poslední zápis v lodním deníku:

Odjezd
Poslední den na moři už byl klidný, námořníci si spokojeně užívali kolébání svých lodí způsobené vlnami. Jedni se těšili na setkání se svými rodinami, druzí by chtěli ještě plavbu prodloužit a pokusit se najít mnohem víc zemí a pokladů. Já ale věřím, že většina z nových (teď už zkušených) mořeplavců, hned co si od moře krátce odpočine, se ráda vydá na novou cestu. Cíl cesty se jim totiž přece jen podařilo splnit: naučili se ovládat loď a hlavně přežít na palubě s ostatními mořeplavci, kteří, jak je známo, mají své vrtochy; objevili nové ostrovy a celé země a setkali se s nejrůznějšími postavami a bytostmi od Poseidona přes piráta po trosečníka; zažili parno, ve kterém se dalo těžko co dělat, i veliké nebezpečné bouřky, dokonce se přes lodě převalilo tsunami; a navíc se domů nevrací s prázdnou, našli poklad v Eldorádu a jeho část si odvezli domů. Snad spokojení, snad natěšení na příští rok…

P. S.: Protože tohle byl můj poslední zápis v lodním deníku, chtěl bych všem námořníkům popřát krásné prožití zbytku roku! Doufám, že zažijete dobrodružství i na jiných cestách a že na té naší společné patnáctidenní táborové plavbě se Vám líbilo.

Komu se naše plavba líbila a nedostal z ní mořskou nemoc, nemusí zoufat, už připravujeme nový táborový program na příští rok. Co bude tématem? Sledujte naše webové stránky, třeba něco napoví.