Stalo se

Ukázky z fotogalerie

IMG_0066 DSCN1655 P1070438 IMG_0027 IMG_0063 IMG_1592 IMG_9157 IMG_1784 IMG_2066

Nekonečný příběh 2011

Jistě každý znáte nebo jste alespoň zaslechli o filmu či knížce Nekonečný příběh. Na letošním letním v táboře v Zubří jsme si z něj vzali příklad a po celých čtrnáct dní nás provázely postavy a příběhy ze země Fantazie. Malý hrdina Átrej je vyvolen dětskou císařovnou, aby zachránil Fantazii před nicotou, která „požírá“ doslova všechno. Děti měly roli Sebastiana. Po pár dnech, pomocí her a scének, zjistily, že jen oni mohou Fantazii zachránit, což se také všem povedlo. Následovala další část celotáborové hry – obnova Fantazie. Ze zničené země zůstala jen poničená Slonovinová věž, a tak děti po každé hře získaly prázdná pole, která musely přetvořit na novou zemi. A tak jsme se díky kreativitě jednotlivých oddílů ocitli například v zemi, kde ožívají deskové hry nebo v kouzelném lese.

Protože jsme byli v Zubří teprve podruhé, dovolím si připomenout, kde se nachází a jak to na našem táboře vypadá. Zubří leží poblíž Nového Města na Moravě, kolem se rozprostírá krásná příroda, dokonce několik chráněných oblastí. Na výlety se dá chodit nejen do Nového Města, ale třeba také do blízké obce Pohledec. Nedaleko našeho tábořiště je rybník, kam se chodíme koupat, pokud nám je počasí nakloněno. V opačném případě máme k dispozici srub – jídelnu, která nám slouží pro hry při nepřízni počasí. Letos nám naštěstí pršelo jen párkrát, takže jsme mohli také využít fotbalové branky, volejbalové hřiště a pingpongový stůl. Zajímavostí je, že jsme ešusový tábor, což jistě děti k přírodě ještě přiblíží. Děti spí po dvou (výjimečně po třech) ve stanech s dřevěnou podsadou. Aby se jim v nich spalo lépe, hráli jim vedoucí každý večer ukolébavky – táborové písně.

Již tradičně byly děti na začátku rozděleny do oddílů, do čtyř klasických a jednoho speciálního pro starší děti, které se neúčastnily normálního táborového programu, ale byl upraven pro jejich věk. Každý oddíl měl svého oddílového vedoucího a instruktora, na zdraví dětí dohlížel školený zdravotník a o to, aby měly co jíst, se staraly výborné kuchařky Liduška a Kamilka. Dlužno dodat ještě jména oddílů, od nejmenších po největší to byly Omaka, Růženky, Smíšci, Piškoti a Bulhaři.

Kromě Nekonečného příběhu však děti prožívaly také příběhy spjaty s jejich oddílovým programem, učily se různé šifry (morseovku a další), uzly nebo poznávat rostliny, stopy zvěře a orientaci v terénu pomocí mapy, používat sekeru, nůž a pilu, zatápět pod kotlem a v neposlední řadě umývat po sobě špinavý ešus. Nebyly ochuzeny ani o noční dobrodružství, pohádky a jiné různé scénky či táborovou diskotéku. V průběhu dostávaly dárky a sladkosti, buď v rámci oddílu nebo celotáborových aktivit, například oblíbené mozkolamny. Jednou z nejhezčích památek je jistě Auryn (Orin), symbol Fantazie, který každý účastník tábora dostal od samotné Dětské císařovny.

Po té, co byla Fantazie znovuobnovena a nám se na mapě objevilo okolo šedesáti nových území, které vznikly ve fantazii dětí, nastala otázka, jak z Fantazie zpátky do reality. I poslední část naší hry všichni zvládli a mohli se vrátit domů. Někteří se zpět do reality vrátit nechtěli a raději by zůstali na táboře dalších čtrnáct dní, ale nakonec se všichni v pořádku vrátili domů v plánovaný čas. Ne však na dlouho, na příští rok se už připravuje nový táborový program. Tentokrát by se měl tábor konat od soboty 30. června 2012 do soboty 14. července 2012, za stejně příznivou cenu jako letos, včetně slevy při zaplacení do konce února 2012. Další informace naleznete na www.nejtabor.cz nebo u jednotlivých vedoucích.

Na příští rok se všichni těšíme a doufáme, že se s mnohými letošními účastníky setkáme i další tábory.