[huge_it_slider id='1']

Stalo se

Ukázky z fotogalerie

P1040817 DSCN1193 DSCN0462 DSCN0458 DSCN0628 P1130200 OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSCN1701 P1120985

Odysseova cesta 2014

Na pobřeží ohně hoří,
proplul jsem už sedm moří.
Na cestách mě chránil Zeus,
vracím se jak Odysseus.

První sloka z písně Jaromíra Nohavici, kterou jsme si vybrali za táborovou hymnu, jasně dává najevo, kolem jakého tématu se letošní tábor točil. Pokud si písničku chcete zazpívat celou, naleznete ji například v autorově zpěvníku nebo v nějakém internetovém zpěvníku (např. www.supermusic.sk). Spolu s dětmi a s ithackým hrdinou Odysseem jsme proplouvali různými dobrodružstvími od konce Trojské války přes setkání s kouzelnicí Kirké po střílení lukem a šípy a bojem o krásnou Penelopé. Cesta to nebyla jednoduchá, ale nakonec jsme všichni ve zdraví a šťastni dorazili domů.

Počasí se nám letos moc nevydařilo. To nám ale neubralo na chuti do her a soutěží. Děti si procvičily své tábornické dovednosti při lovu zubříků (inspirováno známými bobříky). Musely prokázat svůj orientační smysl v terénu i na mapě, kreativitu při řešení hlavolamů, znalosti při první pomoci nebo dokázat svou hbitost a rychlost. Každý vedoucí a instruktor byl představitelem jednoho zubříka, jednoho úkolu. Za splnění děti dostaly knoflíky různých barev a tvarů symbolizující získaného zubříka. Lovení zubříků bylo dobrovolné a probíhalo ve volném čase dětí i vedoucích. Před deštěm nás jako každý rok chránil dřevěný srub a letos také veliký stan, v kterém i za deště bylo možno hrát různé hry, učit se Morseovu abecedu a dělat mnohé další aktivity. Za půjčení hangáru vděčíme klobouckým hasičům, kterým bychom i touto cestou rádi poděkovali. Za příznivého počasí probíhaly jako každý rok výlety do okolí, kratší i delší, přičemž náročnost a délka tratí vždy odpovídaly věku a schopnosti dětí.

Získané zubříky si táborníci mohli přišít na táborové tričko, které si sami po oddílech vyrobili. Aby i náš tábor šel s moderní dobou, připravili jsme si na konec tábora pro děti překvapení v podobě táborového placky neboli „badges“. Mám velikou radost, že ji sem tam zahlédnu i nyní, několik týdnu po konci tábora, na batohu táborníků, kteří s námi byli v Zubří. Program nám také zpestřily návštěvy; policisté se starými policejními vozy, do kterých mohli táborníci nahlédnout a šermířská skupina, která předvedla výzbroj a zbraně z různých dějinných období.

Nutno se ještě zmínit, že po vydařených puťácích v loňském roce jsme jeden naplánovali i na letošní srpen, avšak pro malou účast způsobenou špatným počasím a pro počasí samotné se nakonec neuskutečnil. Neznamená to však, že jsme se myšlenky puťáků zcela vzdali. Pokud zájem potrvá, je pravděpodobné, že naše činnost nezůstane „jen“ u organizování tábora.

Nakonec bychom rádi poděkovali tradičním i novým sponzorům, díky kterým si děti dovezou domů na památku kromě mnohých zážitků a dobrodružství také větší i menší dárky. Jiné sponzorské dary využijeme přímo v hrách nebo pro jejich přípravu.