[huge_it_slider id='1']

Stalo se

Ukázky z fotogalerie

P1040817 DSCN1193 DSCN0462 DSCN0458 DSCN0628 P1130200 OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSCN1701 P1120985

Detektivní tábor 2010

Po předchozích letech v Jemnici jsme přesídlili náš tábor k Zubří u Nového Města na Moravě. Na změnu si nemůžeme stěžovat. Příroda okolo Zubří je nádherná, navíc oproti minulosti skromnější podmínky (např. používání ešusů) napomohly k tomu, že jsme k ní měli blíž. Bydleli jsme ve stanech s dřevěnou podsadou. K dispozici jsme měli srub, v němž byla jídelna využitelná i na hry v nepřízni počasí, což se naštěstí mockrát nestalo. Naopak nám čtrnáct dní počasí přálo, a tak jsme se chodili často osvěžovat do nedalekého zuberského rybníka.

Do nového prostředí se vydalo včetně vedoucích, kuchařek a zdravotníka přes padesát účastníků. Děti jako obvykle byly rozděleny do oddílů od nejmenších po největší. Letos se vytvořily čtyři a to jmenovitě: G-Force, CI5 – profesionální slépky, Komáři a Smradi.

Zuberský tábor, jak už bylo avizováno dopředu, se proměnil na shluk plný detektivů – dětí. Zatímco děti vyšetřovaly, vedoucí a instruktoři se vžili do role podezřelých. Příběh začal nalezením obrysu mrtvoly a následně uvedla děti do zapeklitého případu „místní“ drbna. Mrtvola patřila nejbohatšímu občanovi Zubří, který si kvůli své minulosti a povaze nadělal řadu nepřátel. Všichni měli motiv, od zahradníka po vlastního i nevlastního syna. Každý den proběhl výslech jednoho podezřelého (pomocí scénky), a tak se postupně případ rozvíjel. Aby si mladí detektivové mohli pořádně srovnat myšlenky, vycházel nepravidelný „deník“ Zubří Times, který všechno táborové dění shrnoval. Nejdůležitější pomůckou pro rozluštění hádanky kdo je vrah, byly pro detektivy indície, které získávaly oddíly při celotáborových hrách. Nakonec se detektivům vrahy podařilo odhalit, za což byli odměněny sladkostmi a dárky. Zajímavé je, že oba pachatele označil jen nejmladší oddíl, starší oddíly odhalily jen jednoho. Jako správní detektivové se děti učily luštit různé šifry a symboly, zajišťovat stopy a mnoho dalších užitečných dovedností a znalostí.

Kromě celotáborových a oddílových her měly děti k dispozici také fotbalové branky, volejbalovou síť nebo ping-pongový stůl.

Ovšem nejen hry patří do táborového programu, pod dohledem vedoucích se děti učily pracovat s pilou a sekerou, poskytnout první pomoc a podobně. Také musely přispět táborovými pracemi jako například pomoci kuchařkám umýt nádobí, nachystat dřevo pod kotel nebo dovést pitnou vodu.

Jelikož jsme v Zubří pobývali poprvé, museli jsme objevovat krajinu okolo, zorientovat se v mapě a stanovit si záchytné body. Podnikli jsme po oddílech také několik výletů do Nového Města na Moravě nebo do blízké vesnice Pohledec. Po pár dnech jsme se cítili na táboře jako doma a znali všechny cesty.

Děti nebyly ochuzeny ani o klasické noční hry a spaní pod širákem. Tábor nabral závratné tempo a když jsme odjížděli, tak mnoho účastníků letošního detektivního tábora nemohlo dojít na to, jaktože je čtrnáct dní tak krátká doba.

Tábor se vydařil se vším všudy a budeme se těšit znovu příští rok na stejném místě, ve stejný termín. Děkujeme za podporu všem sponzporům, dětem a hlavně rodičům.